Международный опыт 06 декабря 2017 в 17:45

Як Росія хоче залучати європейські гроші в обхід санкцій

На кліматичній конференії в Бонні російська делегація була дуже активною. А все — через можливості отримати фінансування в обхід санкцій Заходу

Як Росія хоче залучати європейські гроші в обхід санкцій Як Росія хоче залучати європейські гроші в обхід санкцій

Активність російської влади та бізнесу в СОР23 зміцнила їх позиції в доступі до кліматичних фінансів. Російський павільйон був переповнений представниками різних фінансових інституцій та організацій з ринку кліматичних фінансів

Повільно запрягають, проте швидко їдуть

Російська Федерація не ратифікувала Паризьку кліматичну угоду, але активно веде діалог з представниками ринку кліматичних фінансів, щоб залучати гроші для проектів в екологічній та енергетичній сфері.

На конференції в Бонні по змінам клімату СОР23 в російському павільйоні виступили представники мерії Москви, "Газпрому", "Русалу", фонду "Русский углерод" та інші. Обговорювали класичні питання реалізації проекту "Північний потік 2", і менш очевидні — внутрішнє ціноутворення на викиди парникових газів, енергоефективностість і сертифікацію будівель, перебудову Москви на засадах Smart City та інше.

До прикладу, аналогічні вимоги є в Угоді України про асоціацію з ЄС, з імплементацією якої в нас зволікають. А в РФ без додаткових угод працюють над залученням кліматичних фінансів.

Зміни в полі: як РФ робить свої закони "зеленішими"

У 2014 році уряд РФ затвердив план по скороченню викидів парникових газів: у 2020 році їх рівень не повинен перевищувати 75% обсягів 1990 року. План передбачає обов"язкову звітність з 2018 року для компаній з обсягом викидів від 50 тис. тон СО2-еквіваленту зі сфер:

  1. Енергетика;
  2. Нафтова та газова промисловість;
  3. Цементна промисловість;
  4. Хімічна промисловість;
  5. Металургія;
  6. Сільське та лісниче господарство;
  7. Транспорт.

Ці вимоги співставні з вимогами Директиви ЄС 2003/87 "Про створення системи торгівлі викидами". Тобто Росія без усіляких угод про асоціацію з ЄС імплементує європейське законодавство.

А ще у 2018 році в Росії планують прийняти закон про ціноутворення на карбон, тобто СО2. Наразі ідуть консультації на рівні експертів та представників наукових кіл, але очевидно, що в Росії будуть запроваджувати ціну на викиди парникових газів та змінювати підходи до оцінки інвестицій на всіх рівнях економічної системи. Фактично при оцінці інвестиційних проектів враховуватиметься внутрішня ціна на викиди СО2 та позитивний ефект від їх зменшення. Компанії, які домоглися суттєвого зниження викидів парникових газів, матимуть зменшення податкового навантаження (у випадку прийняття податку на викиди), або отримають актив через торгівлю дозволами на ці викиди (у випадку запровадження системи торгівлі викидами).

Зміни на практиці

Росія уже формує інфраструктуру, щоб у 2019-2021 роках підключитись до міжнародних площадок торгівлі викидами парникових газів і відслідковування "карбонового" сліду продукції.

Наприклад, ще в 2011 році за підтримки російського уряду створили фонд "Русский углерод" — для залучення грошей для модернізації інфраструктури з використанням механізмів розвитку низьковуглецевої економіки. Формування ціни на викиди парникових газів є одним з інструментів такої політики.

У 2016 році "Русский углерод" запустив Програму інтеграції кліматичних ініціатив та Карбоновий реєстр проектів, спрямованих на захист від зміни клімату. Серед партнерів російського фонду варто відзначити наступні компанії.

В Росії вже створена площадка для залучення фінансування кліматичних проектів — децентралізована автономна організація "Платформа інтеграції кліматичних ініціатив" (ДАО "Платформа интеграции климатических инициатив", DAO IPCI).

DAO IPCI — публічна блокчейн-система для залучення фінансів для кліматичних проектів та скорочення соціальних витрат зі сторони інвесторів без обмеження юридичного статусу, розміщення, фінансових можливостей при мінімальних трансакційних витратах.

Система веде облік заявлених прав на основі квот або кредитів на викиди парникових газів. Архітектоніка DAO IPCI дає можливість взаємодії різних блокчейн-систем на платформі Ethereum. Фактично система передбачає приєднання до схожих національних блокчейн-систем для залучення інвестицій.

Що передбачає використання блокчейн-систем? Доступність до ринку капіталу, проведення операцій розрахунку та проведення миттєвих оплат без трансакційних витрат. І не дарма 33 енергетичні компанії ЄС вбачають перспективу використання блокчейну для торгівлі електроенергією, теплом, газом.

Фонд "Русский углерод" долучився до Глобального договору ООН для досягнення цілей сталого розвитку. Тобто, росіяни розглядають площадку ООН як середовище, до якого можна приєднанти власну площадку DAO IPCI. Тоді російські компанії зможуть залучати іноземні інвестиції напряму.

Перспективи

Активна позиція Росії і зволікання із кліматичними реформами в Україні може позбавити нашу країну шансу стати центром кліматичних фінансів на теренах колишнього СНД. Це стане великою підтримкою для Росії, особливо в умовах санкцій проти країни та її окремих компаній.

Загрузка...
Новое видео
Андрей Ставницер о бизнесе, партнерстве, образовании и синергии
Загрузка...